Pracownicy naukowi i inżynieryjno-techniczni

 

 

Ogólne

Pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN od 2019 r.

 

Zuza strona          
      

dyżury:  godz. 9.00-15.00

jednostka: Zakład Starożytnych Kultur Egiptu i Bliskiego Wschodu / Pracownia Archeologii Wschodu Starożytnego

pok. 313

tel. (22) 657 27 34

e-mail:

 

 

Specjalizacja i zainteresowania badawcze:

• Archeologia lewantyńska w okresach wczesnych a zwłaszcza formowanie cywilizacji miejskiej i studia nad dynamiką osadnictwa we epoce brązu
• Archeologia półwyspu Arabskiego w okresach przed wprowadzaniem Islamu
• Archeologia śmierci: zwyczaje i rytuały pogrzebowe na Bliskim Wschodzie w okresach wczesnych (od chalkolitu do epoki żelaza)
• Ozdoby osobiste z obszarów Bliskiego Wschodu i półwyspu Arabskiego od neolitu po późną epokę żelaza jako aspekt kultury materialnej: materiały, produkcja, dystrybucja, handel, warsztaty rzemieślnicze.

 

Działalność naukowa:

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Asyriologii na Wydziale Orientalistycznym UW. Była pracownikiem naukowo-technicznym w Instytucie Archeologii UW w okresie między 2000 a 2007. W tym czasie obroniła tezę doktorską poświęconą obrządkom pogrzebowym w Mezopotamii w Środkowym Brązie na Wydziale Historycznym UW.
W latach 2007-2019 była adiunktem w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Przez blisko 10 lat współpracowała z Instytutem Archeologii i Muzeologii Uniwersytetu Masaryka w Brnie, gdzie prowadziła seminaria i wykłady z zakresu archeologii Bliskiego Wschodu.
Brała udział w licznych projektach wykopaliskowych w Polsce, w Niemczech, Syrii, Kuwejcie, Dubaju, Libanie, Arabii Saudyjskiej i Armenii. Była kierownikiem polowym badań w Saruq al-Hadid w Dubaju. Kieruje projektem badań powierzchniowych w Akkar w północnym Libanie.
W ramach specjalizacji opracowuje zespoły ozdób osobistych z okresów od neolitu do epoki żelaza dla różnych projektów bliskowschodnich i na terenie półwyspu Arabskiego.
W latach 2007–2013 pełniła funkcję wiceprezesa Fundacji im. Kazimierza Michałowskiego.

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!