- Szczegóły
- Odsłony: 12988
Z powodu modernizacji biblioteka archeologiczna jest nieczynna do odwołania.
Przepraszamy za zaistniałe trudności!
Początki księgozbioru biblioteki sięgają 1956 roku. Liczy on obecnie ponad 14 tys. woluminów książek i 8,5 tys. woluminów czasopism. Biblioteka pozyskała większość prywatnego księgozbioru założyciela placówki, prof. Kazimierza Michałowskiego. Zasób obejmuje przede wszystkim pozycje służące studiom nad kulturą Egiptu, Nubii, Bliskiego Wschodu a także Cypru, Grecji i Rzymu. Szczególnie cenną jest kolekcja dotycząca archeologii, sztuki i religii starożytnego Egiptu oraz Nubii. W roku 2006 biblioteka przystąpiła do Porozumienia Bibliotek Naukowych, w ramach którego powstaje katalog komputerowy w systemie HORIZON, a od 2009 roku współpracuje z katalogiem centralnym NUKAT. Opracowanych jest 90% księgozbioru. Biblioteka prowadzi wymianę książek oraz czasopism z licznymi instytucjami zagranicznymi.
Dziedziny badawcze:
- archeologia Egiptu, Syrii, Cypru i Nubii
- historia świata starożytnego
- historia sztuki starożytnej
- religie świata starożytnego
Książki wypożyczać mogą tylko pracownicy naukowi IKŚIO PAN i biblioteki krajowe na rewersy międzybiblioteczne.
Czytelników zainteresowanych naszym księgozbiorem zapraszamy do korzystania na miejscu w czytelni (prosimy o wypełnienie podania do dyrekcji Instytutu, druk dostępny jest tutaj: http://www.iksiopan.pl/index.php/pl/struktura/biblioteka/ksiegozbior-archeologiczny/regulamin-biblioteki-ksiegozbior-archeologiczny).
Zamówienie na książki i czasopisma do czytelni (oprócz księgozbioru podręcznego) przyjmujemy też drogą mailową: (do 10 woluminów jednorazowo).
- Szczegóły
- Odsłony: 3278
Zbiory biblioteki gromadzone są od 1962 r. W rezultacie powstał unikalny księgozbiór do badań nad rozwojem krajów Azji i Afryki. Ze zbiorów korzystają wszystkie krajowe ośrodki zajmujące się problematyką krajów rozwijających się. Księgozbiór liczy ok. 15 tys. woluminów książek i 2,5 tys. woluminów czasopism. W 2010 r. prenumerowano 14 specjalistycznych czasopism zagranicznych. Prowadzona jest także współpraca z ponad 30 instytucjami zagranicznymi, poprzez wymianę czasopism o charakterze orientalistycznym lub wysyłanie własnych wydawnictw.
Dziedziny badawcze:
- historia,
- polityka,
- literatura,
- ekonomia,
- filozofia,
- antropologia kulturowa,
- religioznawstwo,
- socjologia rozwoju,
- etnografia.