Pracownicy naukowi i inżynieryjno-techniczni

Ogólne

Zatrudniona w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN od 2015 r.

 

            FMJ4440 MaciejJawornicki               

dyżury: wyjazd długoterminowy

jednostka: Zakład Starożytnych Kultur Egiptu i Bliskiego Wschodu

e-mail:  

 

 

Specjalizacja i zainteresowania badawcze:

Sztuka i archeologia Egiptu faraońskiego w II i I tysiącleciu p.n.e.; Teby w okresie XXV i XXVI Dynastii; archaizm w sztuce egipskiej; tożsamość kulturowa w Egipcie Okresu Późnego; program dekoracyjny świątyń i grobowców egipskich; techniki artystyczne wykorzystywane w dekoracji świątyń; metody archeometryczne w badaniu dekoracji świątyń egipskich; symbolika koloru; ikonografia stroju prywatnego oraz królewskiego; tkaniny faraońskie; kulturowa biografia rzeczy; znaczenie stroju w koncepcjach tożsamości oraz komunikacji międzykulturowej.

 

Działalność naukowa:

Napisała rozprawę doktorską zatytułowaną "The Representation of Private Costume in Egyptian Art from the 25th to the 31st Dynasty", którą obroniła na Wydziale Historycznym UW w 2015 roku. Praca została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Ostatni etap prac prowadzony był w Oriental Institute w Chicago i finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach stypendium doktorskiego Etiuda 1 (UMO-2013/08/T/HS3/00116).
Od 2009 roku uczestniczy w pracach Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, gdzie zajmuje się ikonografią stroju królewskiego oraz tkaninami faraońskimi.
W latach 2010-2011, prowadziła projekt dokumentacji stroju prywatnego w grobowcach prywatnych z Okresu Późnego w Asasif, Sakkara i Giza oraz Tuna el-Gebel.
Jako specjalista od sztuki Okresu Późnego od 2014 roku uczestniczy w pracach misji francuskiej „Les sanctuaires osiriens de Karnak”, gdzie zajmuje się studiami nad programem dekoracyjnym kaplic oraz technikami artystycznymi wykorzystywanymi w procesie dekoracji. W celu kontynuacji tej współpracy w 2017 roku otrzymała grant Harmonia 8 (UMO-2016/22/M/HS3/00354) na realizację projektu „Program ikonograficzny kaplic Ozyrysa w Karnaku: kuszycka kaplica Ozyrysa Neb-anch”.
Laureatka stypendium ufundowanego przez National Endowment for the Humanities (USA) przy American Research Center in Egypt w Kairze, w ramach którego prowadziła projekt dokumentacyjny, poświęcony ikonografii Boskich Adoratorek przedstawionych w ich kaplicach w Karnaku i Medinet Habu.
W ramach stażu podoktorskiego w Oriental Institute w Chicago zorganizowała w marcu 2018 roku międzynarodową konferencję na temat stroju w starożytności „Outward Appearance vs. Inward Significance: Addressing Identities through Attire in the Ancient World.” The 14th Annual University of Chicago Oriental Institute Seminar.
 

Our website is protected by DMC Firewall!