Na skróty
 
logo poziom pl czarny
 
 
Z przyjemnością informujemy o odkryciu dokonanym przez jednego z naszych kolegów z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich
i Orientalnych i jego zespołu podczas ostatnich badań w Świątyni Solarnej w faraona Niuserre w Egipcie!
 
Blue Holiday Moodboard Photo Collage 3
 
 
 
Włosko-polska misja archeologiczna pracująca w Świątyni Solarnej Niuserre w Abu Ghurab, na północ od Abusir, odkryła pozostałości budynku z cegły mułowej. Najnowsze odkrycie zostało zlokalizowane pod zespołem świątynnym. Wstępne badania wskazują, że może to być jedna z czterech zaginionych świątyń słońca, znana ze źródeł historycznych  i datowana na V Dynastię.
Dr Mustafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, oświadczył, że wykopaliska będą kontynuowane aby dowiedzieć się więcej o tym budynku. Do odkrytego budynku prowadziło monumentalne wejście z wapienia, a następnie do zabudowań magazynowych na północy i na szerokiego dziedzińca na zachodzie. Dziedziniec posiada zachowaną glinianą posadzką oraz osadzone w posadzce poniżej Świątyni Solarnej Niuserre bloki kwarcytu o wygładzonej powierzchni. 
Według dr Ayman Ashmawy, szefa Egipskiego Sektora Starożytności przy Najwyższej Radzie Starożytności, pozostałości odkrytego budynku wskazują na to, że został on zbudowany z cegieł mułowych a następnie częściowo zniszczony przez Niuserre'a pod nową świątynię władcy. W tym miejscu odkryto wiele ceramicznych naczyń, które mogły być używane podczas rytuałów fundacyjnych. Wśród nich szczególnie ważne są te odkryte wewnątrz Świątyni Niuserre, w północno-wschodnim narożniku, pod kamiennymi blokami fundamentów.
Dyrektor Inspektoratu Zabytków w Sakkarze, dr Mohamed Youssef uważa, że depozyty fundacyjne zostały znalezione na poziomie ściany z cegły mułowej starożytnej świątyni. W skład depozytów wchodziły tzw. "beer jars", miski typu Meidum oraz naczynia pokryte czerwoną angobą.
Dr Rosanna Pirelli, szefowa misji ze strony Uniwersytetu Neapolitańskiego L'Orientale, podkreśla znaczenie odkrytych fragmentów glinianych pieczęci noszących królewskie imiona, w tym jeden z imieniem faraona Szepseskare z V dynastii, o którym wciąż niewiele wiemy. Dr. Pirelli uważa, że nowe odkrycia mogą wskazywać na obecność Szepseskare i jego znaczne wpływy na tym terenie. Może to zmienić naszą wiedzę o historii jego panowania, jak również samej V dynastii.
Dr Massimiliano Nuzzolo, szef misji ze strony Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, potwierdził, że misja wkrótce zakończy swoje prace, starając się całkowicie odkryć pozostałości świątyni i odsłonić kolejne tajemnice dotyczące tej budowli.
By dowiedzieć się więcej o Sun Temples Project zapraszamy do wizyty na stronie internetowej projektu:https://www.suntemplesproject.org/
Our website is protected by DMC Firewall!