2020 r.

zdjecie 1 IMG 0152 by N Souchon

Szanowni Państwo,
Chcielibyśmy poinformować, że badania pigmentów i kolorów w kaplicy Ozyrysa Neb-anch/Pa-weszeb-iad w Karnaku prowadzane przez dr Aleksandrę Hallmann z Zakładu Starożytnych Kultur Egiptu i Bliskiego Wschodu, wraz z konserwatorami Lisą Shekede i Stephenem Rickerby, zostały nominowane przez czasopismo Archeologia Żywa jako jedno z 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii w 2020 roku. Zachęcamy do oddania głosu pod linkiem: https://archeologia.com.pl/10-najwazniejszych-odkryc-polskiej-archeologii-2020/?fbclid=IwAR2BqDqFk7HP4fDyhOG4bqGjM7LHNxa5o0U3NpaKYFBfU1IM0D6uwe9g2uY


Badania są prowadzone w ramach grantu NCN Harmonia 8 „Iconographic program of the chapels of Osiris in Karnak: Kushite chapel of Osiris Neb-ankh” (UMO-2016/22/M/HS3/00354), realizowanego w oparciu o umowę o współpracy międzynarodowej pomiędzy IFAO i IKSIO PAN w ramach misji „Sanktuaria Ozyrysa w Karnaku” kierowanej przez Laurenta Coulona (IFAO/EPHE) oraz Cyrila Giorgi (INRAP). Celem projektu jest przygotowanie analitycznego studium dekoracji kaplicy Ozyrysa Neb-anch/Pa-weszeb-iad zbudowanej pod koniec panowania XXV dynastii (VII w. p.n.e.) w kompleksie świątynnym w Karnaku za panowania króla Taharki oraz Boskiej Adoratorki Szepenupet II.  
W sezonie 2020 badania wizualne dekoracji zostały uzupełnione analizą stratygrafii dekoracji kaplicy przy użyciu zaawansowanych technik obrazowania takich jak między innymi: reflektografia IR, fotografia fluorescencyjną UV, podczerwień kolorowa (FCIR). Najskuteczniejsze okazało się zastosowanie metody VIL (Visible-induced luminescence), która odsłoniła wszechobecną niebieskość świątyni, także w miejscach, gdzie dekoracji wcale nie można było dostrzec gołym okiem.
Badania zostały opisane na portalu Nauka w Polsce przez Szymona Zdziebłowskiego 28 kwietnia 2020 roku:
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,81922,egipt-nowatorska-metoda-ujawnia-nieznane-informacje-na-temat-swiatyni-w?fbclid=IwAR32INobzdBrr-ZwYC2FF4ebSInRbkKqRGTIHi8PIVITddNUqEvMPCBO3Sg.

Our website is protected by DMC Firewall!