Pracownicy naukowi i inżynieryjno-techniczni

Ogólne

Pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych od 2020 r. Piotr Sójka biogram zdj  

                             

  dyżury:

  jednostka: Zakład Starożytnych Kultur Egiptu i Bliskiego Wschodu / 

  Pracowania Badań nad Recepcją Dziedzictwa Orientu 

   pok.

   tel.

   e-mail:

 


   


Specjalizacja i zainteresowania badawcze:

Archeologia Egiptu faraońskiego, zwłaszcza architektura sakralna i osadnicza w okresie Nowego Państwa i III Okresu Przejściowego.
Jego zainteresowania obejmują dodatkowo m.in.: antropologia kultury (w tym antropologię pamięci; symbolikę obrazu; czy religioznawstwo); historię i kulturę krajów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki w XIX wieku (szczególnie wizualne świadectwa podróżników tj. relacje z podróży, fotografie czy grafiki, w kontekście próby odtwarzania krajobrazu epoki kolonializmu).

 

Działalność naukowa:

Piotr Sójka jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił pracę licencjacką pt. „Okno Pojawień w okresie Nowego Państwa: w świetle zachowanego materiału archeologicznego i ikonografii symbolu”, pod kierunkiem dr Kamila O. Kuraszkiewicza w 2011 roku. W 2015 obronił pracę magisterską pt. „Architektura świątyń kultu bóstw w okresie Średniego Państwa: w świetle zachowanego materiału archeologicznego”, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Karola Myśliwca.
Od 2012 roku regularnie uczestniczy w badaniach Polsko-Słowackiej Misji Archeologicznej w Tell el-Retaba w Egipcie (eksploracja, dokumentacja oraz opracowywanie materiału archeologicznego). W 2013 brał udział w pracach archeologicznych w ramach Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Jako archeolog terenowy brał również udział w pracach wykopaliskowych na terenie Anglii (w Cambridge Archaeological Unit na Uniwersytecie w Cambridge oraz Northamptonshire Archaeology w Northampton) oraz w licznych badaniach na terenie Polski, m.in. Busówno, Ćmielów i Dolice.


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd