Pracownicy naukowi i inżynieryjno-techniczni

Ogólne

Pracownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN od 1961 r.

 

DR STEFAN JAKOBIELSKI

 

dyżury: wtorek, czwartek, godz. 9.00-15.00

jednostka: Zakład Nubiologii , Zakład Cywilizacj Islamu

pok. 321

tel. (22) 657 27 83

e-mail:

 

 


Specjalizacja i zainteresowania badawcze:

Nubiologia, epigrafika koptyjska.


Działalność naukowa:

Absolwent UW (1960); Dr od 1968 r. Dr Jakobielski był członkiem ekspedycji faraskiej w latach 1961-64 (dokumentacja i opracowywanie inskrypcji odkrywanych w toku wykopalisk). Od 1965 r. uczestniczył w badaniach polskiej misji w Starej Dongoli w Sudanie, od 1966 r. kierował jej pracami. Po śmierci prof. Michałowskiego w 1981 r. oficjalnie mianowany kierownikiem tej misji z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Funkcję tę pełnił do roku 2006. Praktykę archeologiczną zdobywał ponadto uczestnicząc w badaniach wykopaliskowych w Egipcie (Tell Atrib, Aleksandria, Deir el-Bahari), a także w Syrii (Palmyra). W latach 1972-1974 brał udział w pracach wykopaliskowych w Qasr Ibrim na zaproszenie misji brytyjskiej Egypt Exploration Society.

Od 1974 do 2002 r. kierował Pracownią Nubiologii, założoną w Zakładzie w celu gromadzenia i opracowywania materiałów z polskich wykopalisk w Sudanie. Jednocześnie był kierownikiem Pracowni Dokumentacji Architektoniczno-Archeologicznej Zakładu. W latach 1995-1998 kierował projektem badawczym KBN Katedra w Faras. Architektura i malarstwo.

Dr Jakobielski jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego od momentu jego powstania w 1972 r. W latach 1978-1986 zasiadał w jego zarządzie. W 1980 r. wybrany został także na członka korespondenta Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Posiada również członkostwo w International Association of Egyptologists.

W latach 1974-89 dr Jakobielski był wykładowcą Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecny Uniwersytet im. Kard. Stefana Wyszyńskiego). W latach 2006-2009 wykładał Archeologię w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej. W 2008 r. otrzymał nominację na profesora tejże uczelni.
Przez wiele lat był redaktorem niektórych serii wydawniczych Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN (Nubia, Etudes et Travaux), a we współpracy z Uniwersytetem w Bonn także czterech tomów z serii Nubica et Aethiopica oraz Bibliotheca nubica. Od 2005 r. jest współredaktorem czasopisma Gdańsk Archaeological Museum African Reports.

W roku 2002 otrzymał Order Obu Nilów z Gwiazdą – najwyższe sudańskie odznaczenie, jakie może otrzymać cudzoziemiec, przyznawane przez Prezydenta Sudanu w uznaniu zasług dla archeologii i kultury tego kraju. Otrzymał również Order Odrodzenia Polski.

Dr Stefan Jakobielski i dr Bogdan Żurawski otrzymali z rąk Dyrektora Sudańskiej Służby Starożytności medale za zasługi w ratowaniu dziedzictwa kulturowego. Obaj też zostali uhonorowani przez władze prowincji Dongola (Medżlis) dyplomami za zasługi w badaniach przeszłości regionu.

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!