Pracownicy naukowi i inżynieryjno-techniczni

Ogólne

Pracownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN od 1968 r.

 

DR HAB. BARBARA TKACZOW

dyżury: poniedziałek, środa, godz. 9.00-15.00

jednostka: Pracownia Badań nad Recepcją Dziedzictwa Orientu

pok. 321

tel. (22) 657 27 83

e-mail:

 

 

Specjalizacja i zainteresowania badawcze:

Archeologia i topografia starożytnej Aleksandrii; architektura i dekoracja architektoniczna starożytnej Aleksandrii na tle Egiptu grecko-rzymskiego i krajów ościennych.

 

Działalność naukowa:

Od roku 1974  dr hab. Barbara Tkaczow uczestniczy w polskich wykopaliskach  na Kom el-Dikka w Aleksandrii. W oparciu o znalezione  fragmenty dekoracji architektonicznych i malowanych tynków prowadzi badania nad wystrojem architektonicznym starożytnej Aleksandrii. Od początku prac w Aleksandrii prowadzi studia dotyczące archeologii starożytnej Aleksandrii, oraz jej topografii w poszczególnych epokach. Jest autorką obszernego studium poświęconego „mapie archeologicznej” tego miasta. Ponadto, od roku 2014 zajmuje się również topografią i ikonografią nowożytnej Aleksandrii (od końca XVIII wieku po lata 20-te XX wieku) oraz obrazem starożytnej i nowożytnej Aleksandrii w piśmiennictwie polskim.


Od początku pracy najpierw w ZAŚ PAN,  a następnie w IKŚiO zajmuje się inwentaryzowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem dokumentacji archeologicznej z polskich wykopalisk na Bliskim Wschodzie.

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd