Pracownicy naukowi i inżynieryjno-techniczni

Ogólne

Pracownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN od 1973 r.

dyżury: wtorek, środa, godz. 9.00-15.00

jednostka: Zakład Klasycznych Kultur Śródziemnomorskich

pok. 332

tel. (22) 657 27 91

e-mail:

Specjalizacja i zainteresowania badawcze:

Ikonografia personifikacji pojęć abstrakcyjnych w sztuce okresu rzymskiego; mennictwo okresów ptolemejskiego, rzymskiego i wczesnego Bizancjum w Egipcie i na Cyprze.


Działalność naukowa:

Od 1979 r. prof. Lichocka przez wiele lat brała udział w pracach polskich misji archeologicznych w Egipcie (Kom el-Dikka, Aleksandria) i na Cyprze (Nea Paphos). Obecnie, jako specjalista numizmatyk, kontynuuje opracowanie monet znalezionych przez te misje, a także inne misje polskie pracujące w Egipcie: Marina el-Alamein, Marea, Naqlun oraz w Sudanie (Stara Dongola). W Egipcie współpracowała z misją Katholieke Universiteit Leuven na stanowiskach w Szenhur i Deir el-Bersza; przygotowała opracowanie niektórych monet znalezionych w Heraklionie podczas badań Europejskiego Instytutu Archeologii Podwodnej (IEASM). W latach 2001-2004 kierowała projektem badawczym „Badania technologii produkcji monet późnorzymskich w Egipcie”. Obecnie przygotowuje katalogi monet znalezionych na Kom el-Dikka w Aleksandrii (do 2006 r.) i w Nea Pafos (do 2019 r.).

Dr hab. B. Lichocka jest członkiem Rady Naukowej IKŚiO PAN (do 2010 r. ZAŚ PAŃ). W latach 1982-2018 pełniła funkcję jej Sekretarza.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!