Na skróty

Serdecznie zapraszamy na Seminarium Archeologiczne IKŚIO PAN

Dr Marek Woźniak (adiunkt w IKŚIO PAN) zaprezentuje wystąpienie:

„Oto na was sprowadzę naród z daleka…". Migracja plemion sakijskich i tocharskich w Azji Wschodniej i środkowej (w II i I w. p.n.e.) oraz jej wojskowe, kulturalne i polityczne efekty.”

 

Sakowie slajd tytułowy

Seminarium odbędzie się online, za pośrednictwem MS Teams. Link do wydarzenia można uzyskać pod adresem

Wystąpienie będzie w języku polskim.

Abstrakt:

Drugi wiek p.n.e. stanowił w Azji okres wielkich zmian. Jeszcze na samym jego początku na miejscu upadłego Imperium Cz’in powstało w Chinach nowe cesarstwo rządzone przez dynastię Han (tzw. Zachodnią Han). Tym samym rozpoczął się jeden z okresów największej prosperity w całych chińskich dziejach. W Indiach w tym czasie upadła ostatecznie wspaniała dynastia Maurjów a północno-zachodnią część subkontynentu najechali baktryjscy Grecy zakładając imperium indo-greckie, dzięki któremu wpływy hellenistyczne na zawsze już naznaczyły sztukę i gospodarkę Indii. Największe znaczenie miały jednak mieć wydarzenia, które zaszły w II połowie wieku p.n.e. - na skutek procesów politycznych i zmian środowiskowych zachodzących na północnej i północno-zachodniej granicy Chin, na wschodnie peryferie świata hellenistycznego runęła lawina ludów stepowych, która na zawsze zmieniła obraz całej Azji Środkowej i północnych Indii. Migracja ta zmiotła z politycznych map potężne imperium greko-baktryjskie oraz zachwiała podstawami mocarstwa Partów aktywując procesy, które uczyniły z niego regionalne królestwo. Ich miejsce zajęło imperium Kuszanów – jedno z najpotężniejszych i najbogatszych starożytnych państw regionu. Raport Zhang Qiana, podróżnika, dyplomaty i wysłannika cesarza Wu z zachodniej dynastii Han, który około 128 roku p.n.e. przybył do Baktrii w poszukiwaniu kontaktu z migrującymi sojusznikami z federacji Yűe Chi, rozpalił w Chinach zainteresowanie królestwami dalekiego Zachodu, co w efekcie zainicjowało powstanie słynnego „Jedwabnego Szlaku”.

Wystąpienie dr. Marka Woźniaka przybliży materialne i polityczne aspekty tych wydarzeń oraz przedstawi ich efekty, które na długie wieki ukształtowały rzeczywistość Azji Środkowej i południowej przełomu er.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd