Kierownik projektu: dr Jadwiga Iwaszczuk (kierownik)
Numer projektu: 088/DLG/2017/10
Źródło finansowania: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt "Dialog"
Okres realizacji projektu: 17 lipca 2017 - 16 lipca 2018, przedłużony do 16 marca 2019
Słowa klucze: Egipt, Deir el-Bahari, świątynia Hatszepsut, nowoczesna dokumentacja, świątynia egipska Nowego Państwa
Realizowany w konsorcjum z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Przyznana kwota (razem dla konsorcjum) 1.000 000,00 zł.
Projekt prowadzony jest w konsorcjum przez Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW.
Świątynia królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari (współczesny Luksor) to jedno z najbardziej rozpoznawalnych stanowisk archeologicznych Egiptu. Prowadzenie prac powierzone zostało Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari (Egipt) w 1961 roku. Obecnie działania, prowadzone pod kierunkiem dr Z.E. Szafrańskiego, obejmują badania archeologiczne, epigraficzne, konserwatorskie, rekonstrukcyjne oraz studia ikonograficzne, religioznawcze i historyczne. Jest to stanowisko unikatowe i prestiżowe, od roku 1979 znajduje się na liście UNESCO World Heritage Sites. Ze względu na specyfikę prac archeologicznych i konserwatorskich, dokumentacja jest najważniejszą spuścizną, jak pozostaje po przeprowadzonych pracach terenowych, wymaga więc wprowadzenia dopasowanego systemu zarządzania wynikami badań i dokumentacją na miarę XXI w. Projekt „Nowoczesna dokumentacja w badaniach Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari: tworzenie, zarządzanie, udostępnianie” pod kierownictwem Jadwigi Iwaszczuk (IKŚiO PAN) ma na celu uzupełnienie dokumentacji Misji, tak istotne wobec niestabilnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, stworzenie trójwymiarowego modelu świątyni Hatszepsut dla celów badawczych i popularyzacyjnych, a także stworzenie bazy danych, w ramach której zebrane zostaną wszystkie osiągnięcia misji. W ramach projektu utworzone zostanie zatem nowoczesne narzędzie zarządzania zarówno danymi pozyskanymi w trakcie prac, jak i samymi pracami.
Celem projektu jest stopniowe, odpowiedzialne udostępnienie danych zebranych w trakcie prowadzenia badań jak najszerszemu gronu odbiorców, dzięki czemu baza danych „Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari / Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari” umieszczona w internecie (częściowo w otwartym dostępie) stanie się podstawowym źródłem wiedzy o tej świątyni. Umożliwi detaliczne studia i pozwoli na weryfikację opublikowanych tez badaczom zagranicznym, dla których dostęp do dokumentacji był do tej pory utrudniony z uwagi na konieczność osobistej wizyty w archiwach. Dodatkowo, baza danych będzie pomocna w reagowaniu na potrzeby konserwatorskie i miejscem współpracy i komunikowania się członków misji.