2017 r.

XXI Festiwal Nauki 2017

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN we współpracy z Zakładem Działalności Pomocniczej PAN mają przyjemność zaprosić Państwa w sobotę, 30 września, na spotkania warsztatowe odbywające się w Pałacu Staszica, w ramach 21. Festiwalu Nauki.

Miejsce wydarzenia: Pałac Staszica, sala 166, I piętro
Zapraszamy w godzinach: 10:00 – 16:00

 

W programie:

godz. 10:00-12:30
„Archeologia kolorowych nici”
Magdalena Woźniak, Anna Maria Filipek

Celem pokazu jest udowodnienie zwiedzającym, że techniki tkackie znane od kilku tysięcy lat są ponadczasowe oraz mogą znaleźć praktyczne zastosowanie nawet dziś. Razem z młodszymi uczestnikami wykorzystamy podstawowe narzędzie tkackie jakim jest bardko, aby wykonać proste, kolorowe krajki na bransoletki, które dzieci będą mogły zabrać jako pamiątkę z pokazu. Dorośli zwiedzający będą mieli możliwość poznać bardziej skomplikowane techniki tkackie. 
W trakcie pokazu można będzie uzyskać wiele informacji na temat produkcji włókienniczej w starożytności, wykorzystywanych surowców i sposobu ich przetwarzania na nici, a następnie tkaniny.

godz. 12:30-13:30
„Z wizytą w haremie sułtanów Imperium Osmańskiego”
Anetta Łyżwa-Piber, Monika Więch, Maciej Wyżgoł

W trakcie spotkania będzie można zgłębić tajemnice orientalnego świata kobiet. Zapoznać się z ich życiem codziennym (warto dodać, że harem to w świecie muzułmańskim część domu, kompleksu pałacowego, przeznaczona dla kobiet i ich dzieci). 
Uczestnicy będą mieli okazję: 
- poznać fakty dotyczące haremu sułtanów Imperium Osmańskiego (uczestnicząc w konkursie lub grając w grę edukacyjną),
- zrobić figurki papierowe inspirowane tureckim teatrem cieni, 
- poćwiczyć pisanie imion alfabetem arabskim, 
- zagrać w grę memory z przedstawieniami dam haremowych 
(z kolekcji pocztówek IKŚiO),
- przymierzyć stroje orientalne.
Warsztatom towarzyszyć będzie konkurs dotyczący faktów z życia codziennego haremu sułtanów. W informatorze można będzie znaleźć odpowiedzi na wylosowane pytania konkursowe. W nagrodę, za próbę odpowiedzi na trzy pytania, można będzie wygrać unikatową pocztówkę - kopię oryginalnej karty pocztowej pochodzącej z kolekcji naszego Instytutu.

godz. 13:30-16:00
„W świątyni egipskiej”
Jadwiga Iwaszczuk, Ewa Józefowicz 
Katarzyna Kapiec, Filip Taterka

W czasie warsztatów odwiedzimy świątynię egipską. Będziemy mogli pobrać nauki u skryby świątynnego, który pokaże nam, jak pisać znaki hieroglificzne, wprowadzi nas w tajniki pisma egipskiego, zapozna z jego podstawową strukturą, a także ciekawostkami czy grami słów. Można będzie także odbyć praktyki jako młody kapłan i prześledzić codzienne obowiązki oraz karierę tego urzędnika. Przewidziana jest również wizyta u egipskich budowniczych świątyń, gdzie będzie można dowiedzieć się, jak stawiano te monumentalne budowle oraz wziąć udział w pracach budowlanych przy świątyni egipskiej. Przewidziane są zajęcia praktyczne oraz gry. 
Na najmłodszych gości czekają kolorowanki.

Wydarzenie towarzyszące: 
Wystawa pt. "Nieistniejące pejzaże Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej"

Zdjęcia prezentowane podczas Festiwalu Nauki, są przedsmakiem wystawy przedstawiającej wybrane fotografie Peter'a Harrington'a – oficera RAF-u, wykonane w latach 1942-1943 w trakcie pobytu m.in. w Syrii i Iraku oraz podróży po Afryce Północnej. Zdjęcia prezentują historyczne pejzaże miast, m.in. Damaszek, Aleppo, Bagdad, Jerozolimę, Bejrut, Trypolis, Bengazi, Kair i Aleksandrię.
Zakup zdjęć został sfinansowany ze środków przekazanych przez Fundację PZU.

Serdecznie zapraszamy!


Our website is protected by DMC Firewall!