Pracownicy naukowi i inżynieryjno-techniczni

Ogólne

Zatrudniona w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej PAN od 1971 r.

 

DR HAB. EWA LASKOWSKA KUSZTAL

dyżury: wtorek, środa, godz. 9.00-15.00

jednostka: Zakład Starożytnych Kultur Egiptu i Bliskiego Wschodu

pok. 333

tel. (22) 657 27 91

e-mail:

 

 

 


Specjalizacja i zainteresowania badawcze:

Ptolemejskie budowle z okręgu kultowego świątyni Horusa w Edfu - studia nad fragmentami z francusko-polskich wykopalisk w Edfu zdeponowanymi w  Muzeum Narodowym w Warszawie; sanktuarium ptolemejskie w Deir el-Bahari; centrum kultowe na Elefantynie w okresie ptolemejsko-rzymskim. Budowle sakralne, kulty; ptolemejska świątynia Mandulisa w Kalabszy, brama Mandulisa z Ajuala; zabytki okresu ptolemejsko-rzymskiego z polskich wykopalisk w Egipcie i Sudanie oraz polskich kolekcji muzealnych.


Działalność naukowa:

W latach 1974-1980 doc. Ewa Laskowska-Kusztal pracowała w świątyni Królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari jako członek Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej. Przygotowała wówczas monografię poświęconą sanktuarium ptolemejskiemu dedykowanemu Imhotepowi i Amenhotepowi synowi Hapu.

Jako specjalista od epigrafiki hieroglificznej okresu grecko-rzymskiego od 1981 r. uczestniczy w projekcie badawczym na Elefantynie (Egipt), prowadzonym przez Niemiecki Instytut Archeologii w Kairze oraz Szwajcarski Instytut Badań Archeologicznych i Architektonicznych Starożytnego Egiptu. W ramach projektu prowadzone są studia nad dekorowanymi fragmentami ze zburzonych, nie w pełni zidentyfikowanych budowli sakralnych z okresu ptolemejsko-rzymskiego. Badania doc. Laskowskiej-Kusztal skupiają się obecnie nad dekoracją i teologią świątyń należących do północnego okręgu kultowego (dawna Tempel Y).

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!